Wywiad z Patryk „Nekzzz” Klawiński

| 6 maja 2020

1. Skąd narodził się pomysł na komentowanie? Ktoś podsunął Ci ten pomysł, aby spróbować właśnie w tej dziedzinie czy może sam wyszedłeś z taką inicjatywą?

Wszystko zaczęło się zupełnie przypadkiem. Mój znajomy „RadekChan” chciał spróbować swoich sił w komentowaniu i poprosił mnie o pomoc. Cały czas mam w pamięci pierwsze spotkanie, które razem skomentowaliśmy. Był to pojedynek pomiędzy Epsilon a Movistar Riders na kanale KXN Studio, gdzie później dołączyłem. I właśnie tak zaczęła się moja przygoda z komentowaniem.

2. Doskonale wiemy, że byłeś jednym z założycieli słynnego Flash On Face. Dlaczego zdecydowaliście się jednak nie kontynuować tego projektu a przejść na Ab Ovo?

Rozmawialiśmy na ten temat wiele razy i zdecydowaliśmy połączyć siły z Victis Heroes. Oczywiście kierowaliśmy się dobrem chłopaków z dywizji CS:GO. Poszliśmy na kompromis i tak właśnie stworzono Ab Ovo Esports. Projekt ten ma pomóc chłopakom w rozwoju. Mogę śmiało powiedzieć, że nie brakuje im ambicji.

3. Wracając do Ab Ovo, jak widzisz dalej ten projekt? Macie zamiar wprowadzać nowe dywizje czy raczej skupiacie się tylko na dywizji CS:GO?

Aktualnie mamy w planach rozwój dywizji CS:GO. Jednak jeśli zgłosi się ktoś ambitny i zainspiruje nas do stworzenia kolejnej dywizji CS:GO (lub innej gry), będziemy skłonni do powiększenia naszego grona.

4. W swoich progach posiadacie bardzo dobrych zawodników, którzy reprezentują was na licznych turniejach. Jakie są Wasze cele na ten, a może i przyszły rok? Co dla Was jest takim minimalnym celem, który razem z nimi chcecie osiągnąć?

Zależy nam na tym, żeby wspierać chłopaków w dążeniu do każdego sukcesu. Chłopaki chcą wejść do rankingu Cybersport i się w nim utrzymać. Mogę śmiało powiedzieć, że celujemy przynajmniej w TOP20 Polski.

5. Jako komentator prowadziłeś transmisję niejednego turnieju CS:GO, chociaż w FIFE też się zdarzyło. Powiedz nam, które turnieje wspominasz bardzo dobrze, a które niezbyt zapadły Ci w pamięć i dlaczego?

Jeśli chodzi o te pozytywy to chociażby turniej DreamHack Malmö 2019. Reprezentując KXN Studio, organizowaliśmy Polską transmisję tego wydarzenia ze studia w Gaming House od Actina, które bardzo miło wspominam. Poznałem wiele wspaniałych osób. Cała transmisja wyszła bardzo pozytywnie i mogę śmiało powiedzieć, że to najbardziej zapadło mi w pamięć. I tak naprawdę wszystkie wydarzenia, które miałem okazje komentować, dały mi sporo doświadczenia. Wyciągałem z nich cenne lekcje.

6. Jakie to uczucie być oficjalnym komentatorem Zawiszy Bydgoszcz? Czy odczuwasz jakąś presję z tym związaną?

Zaczynając od końca… Nie odczuwam żadnej presji. Ten temat mam już dawno za sobą. W sumie nigdy nie miałem z tym problemu. Robisz to, co masz robić i to, czego się od Ciebie oczekuje. Jak chcesz być komentatorem, nie możesz się przejmować opinią innych, np. ludzi na czacie. Jeśli to Twoja pasja, trzeba iść z tym do przodu i nie przejmować się. Ty decydujesz o tym, co w życiu robisz.

Muszę powiedzieć, że odbiór na transmisjach Zawiszy był bardzo pozytywny. Nie spotkałem się z żadną krytyką. Zawisza ma wspaniałych kibiców, co jest widoczne na transmisjach e-sportowych.
Dla mnie ma to ogromne znaczenie. Kiedyś, jako mały chłopak, kopałem piłkę z tym herbem na piersi. Teraz godnie reprezentuję czarno-niebieskie pasy. To wspaniałe uczucie.

7. Czy miałeś kiedyś myśl, aby porzucić komentowanie, bo Ci nie szło lub nie czułeś się na siłach?

Raczej nie. Postawiłem sobie takie, a nie inne cele i jestem zdeterminowany, aby do tego dążyć.

8. Kto był Twoim wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o komentowanie? Była taka osoba czy jednak sam wolałeś się szkolić w tym temacie?

Anders Blume jest mega pozytywnym gościem i zawsze z podwójną przyjemnością oglądałem transmisje, które komentował.

9. Jaki dla Ciebie był ten ostatni, 2019 rok? Co się zmieniło w Twoim życiu komentatorskim? Co byś z chęcią zmienił, a co wspominasz najlepiej?

Zmieniłem troszkę podejście do tematu komentowania. Jak już masz za sobą tyle spotkań, zmienia się Twój pogląd na różne tematy. Zmieniłem kilka rzeczy, chociażby odchodząc z pewnej agencji, o której pozwolę sobie nie mówić (po prostu nie warto). Ogólnie rzecz biorąc, to był dobry rok.

10. Z racji tego, że jesteś bardzo dobrym komentatorem, dostajesz zapewne dużo ofert współpracy (komentowanie turniejów). Czy zdarza Ci się odrzucić takie oferty, bo turniej nie jest zbyt „atrakcyjny” lub źle przygotowany? Czy jednak raczej bierzesz takie oferty, o ile masz na to czas?

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Niestety często muszę odmawiać ze względu na inne zobowiązania w tym samym terminie. Bardzo sobie cenię profesjonalnie podejście do tematu. Często dostaję oferty bez konkretów i to mnie od razu zniechęca.

Dzięki za rozmowę 🙂

Patryk „Nekzzz” Klawiński wysłał(a) 30 kwietnia 2020
Sprawa jest taka że, nie mogę być łączony z Ab Ovo. I chciałbym żebyś te pytania, które tyczą się Ab Ovo wykreślił, że tak powiem. Możemy zastąpić je innymi w sumie.